התקני שבת כשרים

משמרת השבת

התקני השבת למקררים דיגיטליים של חברת משמרת השבת, מנתקים את כל החיישנים והלחצנים ניתוק פיזי ומוחלט ומפעילים את המקרר לפי תכניות שנקבעות מערב שבת. בהתקנת התקן שבת למקרר נמנעת כל השפעה של המשתמש על המערכות השונות של המקרר וניתן לפתחו בכל זמן. הפיתוח נעשה למעל 600 דגמי מקררים ויש מעל 40 סוגי התקנים. הגישה הכללית של משמרת השבת באישור ובפיתוח מוצרים היא, לנתק באופן פיזי ומוחלט את כל החיישנים והרישומים הדיגיטליים ולא להסתפק בשינויי תוכנה שיגרמו לכך שלא תהיה כל משמעות בשבת לרישומים. הסיבה המרכזית לעניין נעוצה במוסבר לעיל על כך שכמעט לא ניתן להגיע לכל האפשרויות הגלומות בכרטיסי הפיקוד השונים ולעמוד על משמעותן. פיקוח כזה היה מחייב לסמוך על בדיקות מדגמיות ללא בקרה אמיתית על כל המערכת. ההתקנים של משמרת השבת קיימים בכל הדגמים של חברות: שארפ, בלומברג, סמסונג, נורמדה, תקע, האייר, דלונגי, אמקור, וסטינגהאוס. ועל חלק מהדגמים של חברות: בקו, אל. ג'י, אמנה, אלקטרה, הייסנס.

המכון המדעי טכנולוגי להלכה

פיקודי השבת למהדרין של המכון המדעי טכנולוגי להלכה, פותרים את הבעיות ההלכתיות הקיימות במקררים, החל מן ההשפעות במצב חול רגיל על המדחס, ההפשרה, הנורה והמאוורר, וכלה בכל שאר הבעיות המתחדשות חדשים לבקרים. עם המעבר למצב שבת מבוטלות כל ההשפעות של פתיחת הדלת וסגירתה על מערכות המקרר, וניתנת מענה גם לכל הפונקציות והאלמנטים הדיגיטליים השונים. הפיקודים מתוכננים לכתחילה ע"י היצרנים בצורה מובנית בתוך המקרר, ללא כל תוספת תשלום, ומאפשרים את פתיחת וסגירת המקרר בלי הגבלות ללא כל חשש. באישור המכון המדעי טכנולוגי להלכה שורה ארוכה של מקררים, מכל הסוגים ומכל הגדלים, מדגמים שונים, של מיטב החברות המובילות ברחבי העולם, אשר מותקנים בהם פיקודי שבת למהדרין. אל הרשימה המגוונת אישורי המכון, מצטרפים גם תנורי אפיה דו תאיים, המאושרים לשימוש למהדרין. התנורים נבנים בהפרדה מוחלטת בין התאים ובארובות האדים, וניתן להשתמש בתא אחד למאכלי בשר והשני למאכלי חלב ללא כל חשש. בין התנורים המאושרים ע"י המכון ישנם כאלה שמותקנת בהם פלטת שבת, המנותקת מהתרמוסטט, ומאפשרת הטמנת תבשילים ומאפים בתנור מערב שבת לפי הלכות שהיה והטמנה. קיימים גם תנורים חד תאיים, עם תכנית ניקוי עצמי בשיטת פירוליטי, המאושרים להכשרה בין שימוש במאכלי חלב לשימוש במאכלי בשר או להיפך ולקראת חג הפסח.

מכון צומת

למכון צומת המצאות מהפכניות רבות לשימוש בכלים מתקדמים בשבת הלכה למעשה. המוטו של מכון מבוסס על מה שראש המכון שמע מהגרש"ז אויערבאך זצ"ל, כי 'עונג שבת' הוא חיוב גמור מדברי נביאים – וקראת לשבת עונג, וחיוב זה דוחה 'נדנודי חומרות'. בין ההמצאות הבולטות היא פתרון הלכתי למדיח כלים שניתן להשתמש בו בשבת. מדיחים אלו מצוידים בשעון שבת פנימי המאפשר הפעלה אחת. במדיח כלים דיגיטלי אין אפשרות להשתמש בשעון שבת חיצוני להפעלות נוספות, מפני שהוא 'דורש' לחיצה על כפתור start כדי להתחיל את ההפעלה. גם מדיח מכני 'דורש' הפעלה מחודשת של בורר התוכניות ולכן לא ניתן להשתמש בו פעם נוספת באותה שבת. לאלו המקלים בגרם הבערה, ניתן להשתמש ביום טוב במדיח המאושר על ידי צומת כמה וכמה פעמים. הפעלה נוספת תתבצע בדרך זו: בזמן ששעון השבת מנתק את אספקת המתח, יש לסובב את ה'טיימר' לתחילת תוכנית חדשה, ולהמתין להפעלה מחודשת ע"י שעון השבת. כמובן שבמדיח כלים דיגיטלי ה'דורש'  לחיצה על כפתור start כדי להתחיל את ההפעלה הדבר בלתי אפשרי. לדעת מכון צומת אין סיבה להחמיר במקררים חדישים בימינו יותר מאשר במקררים מהדור הקודם. לדעת פוסקים רבים, אין לחשוש בפתיחת מקרר להשפעה העקיפה על התרמוסטט ואולי על הפעלת הקירור מחדש.

על מה כן יש להיזהר:
  • פתיחת דלת מקרר מדליקה נורה באמצעות מתג קפיצי בולט אשר הדלת לוחצת עליו או משחררת אותו. בעבר ניתן היה להוציא את הנורה ולהסתפק בכך. כיום, כנראה בכל המקררים, המתג מפעיל במישרין גם מאוורר לפיזור הקור. לכן, מתג זה חייב להיות לחוץ כל השבת, גם כאשר הדלת נפתחת, ודי בכך.
  • חברות רבות מספקות 'פקק' או אביזר אחר אשר באמצעותו ניתן להשאיר את המתג לחוץ גם כאשר הדלת נפתחת. מתג כזה קיים בכל אחת מדלתות המקרר, גם בתא ההקפאה.
  • הרוכש מקרר אשר החברה איננה מספקת 'פקק' למתגי הדלת יכול להדביק מתג זה באמצעות סרט דביק חזק.
  • קיימים מקררים מודרניים שבהם מתג הדלת איננו גלוי, והוא בעצם מתג-מגנטי החבוי במשקוף. ניתן להיעזר בטכנאי החברה לאתר מתג נסתר זה. ניתן לבטל את פעולתו לשבת באמצעות מגנט שיודבק עליו מערב שבת.
  • קיימים בשוק מקררים עם 'פיקוד שבת למהדרין'. תפקידם לבטל את השפעת האדם על התרמוסטט או לגרום שההשפעה תהיה רק 'המשכיות הפעולה'. התקן שבת למקרר מסוג זה מוגדר במכון צומת  כ'חומרה' בלבד, ולא כהכרח הלכתי. במקררים עם פיקוד אלקטרוני יש יותר מקום ל'חומרה' זו בשל רגישות החיישנים.
Navigation
סגירה

המוצרים שלי

סגירה

רשימת המשאלות

Recently Viewed

Close
סגירה

סגירה

Categories